Jak málo je fakt málo?

Možná víte, že se učim norsky. Dělám to proto, že mě to baví, nehrotim to a nemám žádný cíle. I když to vlastně asi mám. Krom toho, že se učim pro zábavu, zkoumám, jaký to je učit se cizí jazyk od začátku. S angličtinou jsem začala tak strašně dávno, že už si to nepamatuju.
 
V rámci zkoumání jsem si stanovila pravidla:
 
✨ učim se jen z Duolinga
✨ nepoužívám slovník ani překladač 
✨ mluvím si pro sebe
✨ můžu se koukat na filmy, seriály, videa v norštině
 
Teď se přiznám – pravidlo s překladačem jsem porušila. Ale max 5x a ne proto, abych si přeložila slovíčko / větu, ale abych si ověřila, jestli to, co jsem při samomluvě kreativně vytvořila existuje. (Existuje)
 
Teď ty filmy a seriály – tomu moc nedám, ptž jsem nenarazila na nic, co by mě bavilo. Teda krom seriálu Home for Christmas (Hjem til jul) , kvůli kterýmu jsem se do norštiny pustila.


 Co ale sleduju pravidelně posledních několik měsíců jsou Norské domy snů na Prima Zoom. Nebudu se zbytečně pozastavovat nad tím, že originální název Eventyrlig oppussing znamená Dobrodružná rekonstrukce, protože všichni víme, jak je to s překlady názvů filmů, seriálů a dalších pořadů do češtiny.

Jestli vás zajímá, jestli jsem si název přeložila v překladači, tak nikoli. Tohle je jeden z příkladů, kdy jsem se pokoušela o překladohádání a měla jsem mega radost, když jsem si to pak v překladači ověřila, že jsem to vykoumala správně.
 
Každopádně, má to dabing, kdy slyšíte kousky toho, co říkají v originále. Tak se snažim chytat slova, porozumět všemu, co jde. Neni toho moc – většinou chytnu věci jako venku, zeď, chata, kuchyň, ryby… A výjimečně se naučim nějaký nový slovíčko (kuchyně).


Baví mě to hodně, ale hlavně kvůli nádherný norský přírodě, která tam nikdy nechybí, ptž norský chaty jsou prostě na parádních místech. Co se týká norštiny, říkala jsem si, že mi to moc k ničemu neni, ptž je toho tam slyšet fakt málo a já toho chytim ještě míň.

Ale chyba lávky! Poslednich cca 14 dní jsem byla hodne busy, tak jsem žádný domy snů neviděla. A doslova jen čumin, jakej to mělo důsledek: 
 
▶︎ čas na Duolingo se mi snížil zhruba o polovinu (jasně, jsem busy, ale to mě tak snadno nezastaví)
▶︎ Duolingo mě baví výrazně míň
▶︎ po 74 dnech (moje maximum) jsem vynechala hned 3 dny po sobě a začínám zase den 1 (fuj!)
▶︎ cejtim, že jsem tak trochu zapomněla, že se ten jazyk učim, a že už něco umim
 
Včera jsem se koukla na jeden díl & I’m back! Dulingo mě zas víc baví, trávim tím minimálně těch naplánovanejch 15 minut a mám pocit, že něco umim. A chci víc!
 
Takže i když si myslíte, že děláte extra málo, je furt víc než nic! Někdy prostě víc než jen to naprostý minimum nezvládneme. A to je OK, protože to je život. Takže k sobě (navzájem i sami k sobě) buďme laskaví a dejme si voraz, když ho potřebujeme.

A až budete dostatečně voražení a budete mít chuť a energii, můžete si dopřát trošku víc. Třeba se mnou v rámci 15 minut konverzace ZDARMA.

Ivana je průvodkyně světem angličtiny a zakladatelka projektu English Stories a platformy Moje Angličtina, která je určená jak pro studenty (English Buddy Online), tak pro lektory (Teacher's Hub)

Je také autorka ebooku 3 tipy jak udělat z angličtiny svůj jazyk, originálních tapet s afirmací na váš telefon a počítač, konverzačních kartiček Talk To Me.

Můžete si s ní zajít na virtuální kafe a popovídat si v Online Café Lounge a nebo nechat svoji angličtinu pohýčkat ve WELLNESS pro vaši angličtinu. Kromě angličtiny miluje příběhy všeho druhu, přírodu, hudbu, teplý ponožky a každodenní magický okamžiky. A taky fakt, že je z ní opět opitmistka, idealistka a snílek. O tom jak se dostala k English Stories si můžete přečíst tady.