Ten o dni, kdy moje angličtina stála za prd

Ten o dni, kdy moje angličtina stála za prd.

Slyšeli jste někdy o dni příšernejch vlasů? Možná, že slyšeli a možná, že ne. Ale to není podstatný. Protože si jsem jistá, že jste nějaký takový den zažili. Víte co myslím, ten den, kdy ať děláte, co děláte a snažíte se sebevíc, vaše vlasy jsou prostě PŘÍŠERNÝ.

A proč mluvím o vlasech? No protože existuje něco, čemu já řikám den příšerný angličtiny. Pravidla jsou stejná jako pro ten den s vlasama akorát v tomhle se vztahují na angličtinu. Tak se pohodlně usaďte, můj příběh o dni příšerný angličtiny je tady.

Zhruba před dvěma lety jsem šla na masáž. Rozhodně to nebyla první ani poslední masáž, na kterou jsem šla. ALE tuhle konkrétní masáž si moc dobře pamatuju. Respektive, mnohem líp si pamatuju, to co následovalo po masáži.

Ale začněme od začátku. Důvod proč jsem na tu masáž šla byl, že jsem měla hrozně zatuhlej krk a už několik dní jsem měla migrénu. Takže jsem v zoufalství zavolala svojí masérce.

Ten zatuhlý krk v kombinaci s migrénou byly dost vysilující, takže jsem cítila poměrně velkou úlevu, už jenom když jsem slyšela, že má volno zítra odpoledne. Při masáži jsem zas tak velkou úlevu necítila. Fakt to příšerně bolelo. A to to nebyla žádná thajská masáž nebo něco!

Masérka mi řekla, že celý moje záda jsou fakt v příšerným stavu a že bych vážně měla něco udělat se vším tím stresem, který to způsobuje. No super, děkuju, že vím co mám dělat, ale nevím jak.

No nic, po tý proceduře jsem si to namířila domů a myslela jsem jenom na postel. Plán byl naprosto jasný. No aslepoň mě. Už né tolik našemu psovi. Prostě potřebovala (nebo spíš chtěla) jít ven a dávala to dost hlasitě najevo.

Takže jsme šly ven. Říkala jsem si: OK, krátká procházka je v pohodě. Čerstvý vzduch mi udělá dobře. To dám a pak do postele a dneska už nic nedělám. Mimochodem byl pátek podvečer.

Byly jsme venku asi 3 minuty a já jsem byla ráda, že vůbec jdu, když jsem viděla psí kamarádku našeho psa. No super! Jakože pro ty psi je to fajn, aspoň si pohrajou. Ale ty páníčci, to je problém.

Nechápejte mě špatně, ti páníčci jsou moji kamarádi. ALE tohle znamenalo nějakou konverzaci. A pro mě bylo už dost těžký jít, natož mluvit.

Ale tím moje utrpení neskončilo. Jak jsme přišly blíž (a jinou možnost než jít blíž jsme neměly), všimla jsem si, že je tam další pes. A jeho páníček. A tenhle kluk NENI ČECH. Myslim, že je Portugalec nebo Španěl nebo něco.

Je uplně jedno odkud je, každopádně to znamenalo, že budeme mluvit anglicky. Ani omylem, dneska fakt ne! Asi si říkáte:

„O co jde? Vždyť UČÍŠ angličtinu, tak kde je problém?“

Kde je problém? Problém byl v tom, že můj mozek byl uplně na kaši, takže jsem nebyla schopná mluvit žádnym jazykem. Šance, že bych mluvila anglicky byla uplně stejná jako že bych mluvila čínsky.

Moji kamarádi samozřejmě věděli, že učím angličtinu, ale nikdy mě neslyšeli mluvit. Takže jsem si připadala LEHCE pod tlakem. Budou si myslet, že jsem uplně nemožná? Mám dělat, jakoby nic a že je všechno v pohodě? A nebo ještě líp, mám dělat, že tam nejsem?

Byla jsem příšerně unavená a můj mozek nefungoval normálně. Kdyby fungoval, řekla bych něco jako:

"Ahoj, zrovna jsem přišla z masáže, která mě uplně zničila a připadám si uplně pitomě. Omluvte mojí češtinu i angličtinu i všechno ostatní. Budu si tady jen tak stát a až si dohrajou, půjdu domu."

Ale jak už jsem říkala předtím, můj mozek byl na kaši, takže jsem nic z toho neřekla. Řekla jsem jenom „Hi“ a stála tam a pozorovala ty psi a lidi a připadala si hloupě. Asi jsem hloupě i vypadala.

Celé to trvalo dlouhých 45 minut. Myslim, že jsem řekla celkem 10 vět. Možná dvě z toho byly v angličtině a rozhodně byly hodně krátký a jednoduchý.

Od svých studentů často slyším věty jako:

„Dneska je moje angličina příšerná. Dneska nemůžu mluvit anglicky. Dneska si nic nepamatuju. Dneska jsem uplně stupidní. Dneska ________________. (doplňte si svoji vlastní frázi)

A vím, že se kvůli tomu cítí fakt špatně. Mají pocit, že by se to nemělo stávat. Myslí si něco jako:

„Vždyť teď už něco umím, nějakou dobu mi to trvalo a dalo mi to práci a teď nic z toho nevím. Co to se mnou je?“

Nic s nimi nebo s vámi nebo se mnou není.

Nepanikařte.

Je to naprosto normální

Berte to v klidu. A snažte se uvolnit. Tohle se děje v jednom kuse.

Před pár lety, když jsem byla jako dobrovolník v Kanadě, tam byl jeden týpek. Jimi. Byl ze severní Anglie a měl hodně silný přízvuk. Na začátku jsem mu nerozuměla ani jak se jmenuje.

Po pár dnech jsem si na to zvykla a většinu času jsem mu rozuměla v pohodě. Ale po náročnym dni, hlavně některý večery, kdy jsme byli hodně unavení, to bylo těžký. Pro Jimiho přizpůsobit svůj přízvuk tak, aby mu lidi rozuměli a pro nás ostatní (včetně rodilých mluvčích) mu prostě porozumět.

Ale vždycky jsme to nějak zvládli. Mluvili jsme v hodně jednoduchých větách. A taky jsme mluvili míň. Ale to důležitý jsme si dokázali sdělit. A to je to na čem záleží!

Jsou DOBRÝ DNY, kdy máte pocit, že mluvíte, tak jak nejlíp dovedete a cítíte se skvěle, ale jsou i uplně BLBÝ DNY, kdy jste unavený a je težký se soustředit nebo máte důležitější starosti než je angličtina a kdy jste schopný sotva říct i to „Hi“. Ale to je v pořádku.

Mluvit anglicky není rezervovaný pro vaši nebo moji nejlepší verzi. Je to pro všechny verze vás i mě!

Jestli si to potřebujete pořádně zafixovat, stáhněte si tapetu s afirmací.  Je v šesti originálních designech a padne nejen vašemu telefonu a počítači, ale i tabletu.

A až si ji nastavíte, nezapomínejte si afirmaci přečíst pokaždý, když na ni kouknete. Nezdá se to, ale fakt to funguje a za chvíli vás situace, kdy vaše angličtina stojí za prd nebudou trápit.

Ivana Běhounková | English Stories - průvodkyně světem angličtiny a expert na samomluvu. Posvítím vám na cestu k vaší vlastní angličtině.

Ivana Běhounková

Ivana je průvodkyně světem angličtiny a zakladatelka projektu English Stories. Je autorka ebooku 3 tipy jak udělat z angličtiny svůj jazyk a konverzačních kartiček Talk to me a online kurzu The Speaking Challenge.

Můžete si s ní zajít na virtuální kafe a popovídat si v  Online Café Lounge a nebo probrat svoje podnikání v  Busines Café Lounge.

Kromě angličtiny miluje příběhy všeho druhu, přírodu, hudbu, teplý ponožky a každodenní magický okamžiky. A taky fakt, že je z ní opět opitmistka, idealistka a snílek.

O tom jak se dostala k English Stories si můžete přečíst tady.

Podobné články

I am not the person who has been to the most job interviews ever, but…
Možná víte, že se učim norsky. Dělám to proto, že mě to baví, nehrotim to…
Pamatujete, jak jsem vám slibovala pravidelněji přispívat na blog, a že budu konzistentnější na Instagramu…

EBOOK

3 tipy jak z angličtiny udělat svůj jazyk

ZDARMA

Další články

Dnešní článek nebude o tom, že ráda vařím a dělám to nonstop i místo spánku. Ani o…
Celý minulý týden na mě útočila nutkavá myšlenka, že celý byt je přeplněný k prasknutí a že je…
Představte si, že vaše vysněná úroveň angličtiny je něco jako Porsche. Jenomže teď jste třeba stará opráskaná…

Konverzační kartičky

Talk To Me